Klimatyzacja – czy naprawdę jest szkodliwa?

Korzystanie z klimatyzacji to dla wielu jedyny ratunek przed lejącym się z nieba żarem w okresie letnim. Jednocześnie dość często zwraca się uwagę na jej szkodliwość. Czy jednak faktycznie jest się czego obawiać? Wiele opinii na ten temat to zwykłe mity, choć rzeczywiście jest w nich również wiele prawdy. Warto dowiedzieć się na ten temat więcej, aby wiedzieć, jak bezpiecznie korzystać z klimatyzacji i czego się wystrzegać.

Najważniejsze zagrożenia klimatyzacji

Regularne przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach faktycznie niesie ze sobą kilka zagrożeń. Do najważniejszych z nich należy:

  • Wysuszone powietrze. W klimatyzowanym pomieszczeniu powietrze pozbawione jest wilgoci, co wpływa niekorzystanie na ludzki układ oddechowy. Może być przyczyną bólu gardła oraz różnych infekcji
  • Roznoszenie przez klimatyzację zarazków i grzybów, które są odpowiedzialne za wywoływanie różnych chorób.
  • Nagłe zmiany temperatury. Wyjście z klimatyzowanego pomieszczenia na zewnątrz, gdzie panuje akurat upał, może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia.

Jak uniknąć zagrożeń?

Nie wszystkich wymienionych wyżej zagrożeń da się skutecznie unikać. Jednocześnie przy umiejętnym korzystaniu klimatyzacja będzie znacznie mniej szkodliwa dla użytkownika. Przede wszystkim należy korzystać z niej z umiarem. Bardzo ważne jest, aby nie obniżać temperatury niżej, niż do 5 C w stosunku do warunków panujących na zewnątrz. W ten sposób unika się szoku związanego z nagłą zmianą otoczenia.

Niezwykle istotne jest też utrzymywanie klimatyzacji w dobrym stanie i dokonywanie regularnych przeglądów. Zaniedbywana klimatyzacja szybko staje się siedliskiem dla zarazków, które następnie mogą być przez nią rozprowadzane po całym pomieszczeniu. Dbając o to, aby zawsze była ona sprawna technicznie i po prostu czysta można sprawić, że będzie też znacznie bardziej przyjazna dla zdrowia.

Zastanawiasz się nad zamontowaniem klimatyzacji? Sprawdź ofertę sklepu Skarsan.pl.