O właściwościach tynku mozaikowego
Tynki mozaikowe to wciąż najchętniej wybierane przez inwestorów czy deweloperów wyprawy tynkarskie. Charakteryzują się bardzo dobrymi właściwościami, a ich cena pozostaje rozsądna w porównaniu z jakością jaką oferują.

Charakterystyka tynków mozaikowych
Tynk mozaikowy (https://budujmy.eu/pl/menu/tynki-mozaikowe-1052.html) jest produktem na bazie akrylowej żywicy, który z dodatkiem kruszyw naturalnych lub sztucznych tworzy niepowtarzalną powłokę zarówno ochronną jak i dekoracyjną. Jest to tynk wyłącznie do aplikacji ręcznej. Niebywałą zaletą tynku mozaikowego jest wszechstronność jego zastosowania: można go aplikować zarówno na ścianach zewnętrznych, jak i wewnątrz pomieszczeń. Najczęściej jednak jest on spotykany w miejscach, które są szczególnie narażone na uszkodzenia mechaniczne, pęknięcia, zarysowania czy umiarkowane ataki wandalizmu:
– budynki użyteczności publicznej (szkoły, szpitale, przedszkola, urzędy)
– cokoły budynków zlokalizowanych w pobliżu ruchliwych ulic
– klatki schodowe
– obiekty sportowe, garaże, budynki gospodarcze
Dzięki zastosowaniu tynku mozaikowego elewacja nabiera niepowtarzalnego charakteru zyskując jednocześnie trwałą ochronę przed uszkodzeniami oraz niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.
Paleta barw tynku mozaikowego
Kolorystyka tynków mozaikowych jest bardzo szeroka, choć w ostatnim czasie niezmiennie dominują beże, brązy i odcienie szarości. Bez względu jednak na to, jaki kolor tynku wybierzemy będzie on trwały i nie będzie podlegał destrukcyjnemu wpływowi promieniowania ultrafioletowego, gdyż często zawiera tzw. blokery UV.
Tynk mozaikowy polecany jest również do elewacji budynków zlokalizowanych w pobliżu zbiorników wodnych, parków czy lasów. Podwyższona wilgotność sprawia, że budynki te są bardziej narażone na rozwój mikroorganizmów (grzybów, pleśni, mchów czy glonów). Zawarte w tynku mozaikowym dodatki biocydowe zabezpieczają ścianę przed tego typu mikrobiologicznym atakiem.