Szybka pomoc na przeciekający dach – silikon dekarski

Przeciekający dach to poważny problem, który może prowadzić do dotkliwych uszkodzeń w mieszkaniu. Pierwszym objawem zazwyczaj są mokre plamy na suficie i ścianach, które z czasem mogą stać się siedliskiem pleśni i grzybów. Najgorzej, gdy zacznie nam kapać na głowę. Co można w takiej sytuacji zrobić?

Czym uszczelnić szybko dach?

Bardzo często powodem przeciekającego dachu jest po prostu uszkodzenie pokrycia dachowego ze starości, a w przypadku nowych dachów źle wykonane prace dekarskie. To szczególnie w obrębie komina lub okien dochodzi do przeciekania, co z czasem obejmuje znacznie większą część ścian i sufitów. Aby temu zaradzić nie trzeba od razu wzywać profesjonalnej ekipy, można użyć specjalnych mas uszczelniających na bazie silikonu – są one skuteczne i wytrzymałe.

Właściwości silikonów dekarskich

Silikon dekarski https://budujmy.eu/pl/menu/silikony-dekarskie-1030.html odznacza się świetną przyczepnością, dzięki czemu można go zastosować na bardzo różne powierzchnie, np.

– drewniane,
– metalowe,
– betonowe,
– szklane,
– z tworzyw sztucznych.

Warto zaznaczyć, że powierzchnie mogą być mokre – silikon zastosujemy więc również w czasie deszczu.

Jest on również odporny i wytrzymały na takie czynniki jak niskie i wysokie temperatury oraz promieniowanie UV. Jest także elastyczny, nie powoduje korozji i jest łatwy w aplikacji. Dostępny jest w postaci bezbarwnej lub kolorowej, dzięki czemu łatwo można dopasować go do własnych potrzeb. Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby spoinę zamalować.

Do czego użyjemy silikonu dekarskiego?

Jest on przede wszystkim stosowany w nagłych potrzebach przeciekającego dachu. Uszczelnimy nim samo pokrycie dachowe, kominy, lukarny, okna dachowe, a także naprawimy rynny i rury spustowe. Z powodzeniem można go także stosować do łączenia blachy falistej i trapezowej. Warto jednak pamiętać, aby wybrać właściwy preparat.