Malowanie okiennic na 3 sposoby

Moda na drewniane okiennice wraca w architekturze. Można już kupić gotowe wyroby do samodzielnego montażu i zabezpieczenia przed czynnikami atmosferycznymi. W zależności od projektu budynku okiennice mogą być w kolorach naturalnego drewna lub barwione na kolor pasujący do elewacji.

Naturalny wygląd okiennic

 

Prostym i szybkim sposobem na zabezpieczenie powierzchni okiennic przed czynnikami atmosferycznymi są oleje do drewna. To mieszanina oleju lnianego i dodatkami. Preparat ten przyciemni barwę drewna, ale nie zmieni jego koloru. Nadal drewno będzie miało naturalny wygląd. Zabieg malowania olejem można powtarzać wielokrotnie.

Malowanie okiennic z drewna

 

Aby uzyskać jednolity kolor okiennicy wykonanej z drewna, dobrze zastosować system farb luxdecor (https://budujmy.eu/pl/producers/unicell-poland-1351169049.html). Składa się on z warstwy gruntującej oraz farb w dowolnym kolorze. W ten sposób można wykonać poprawne malowanie takich okiennic bez obawy o przebarwienia lub zmiany w kolorze pomalowanego już drewna. Metodą tą można zabezpieczyć dowolny gatunek drewna.

 

Produkty łączące koloryzację i ochronę

 

Można również połączyć możliwość zmiany koloru drewna i jego ochrony przed czynnikami atmosferycznymi. Służą do tego lakierobejce koloryzujące. Stosuje się je jak tradycyjne lakiery, z tym że występują one w różnych kolorach. Po pomalowaniu powierzchni drewna trwale barwią je na dowolny kolor. Warstwa lakieru chroni elementy przed wilgocią i wodą, przy okazji nadając również głębi uzyskanemu po malowaniu kolorowi.